Pravidla Go (japonská verze)
Začátek
Losování barev často probíhá tak, že jeden hráč schová do ruky libovolný počet bílých kamenů a druhý hráč hádá, jestli jich je lichý či sudý počet. Pokud myslí, že je lichý, tak do ruky vezme jeden černý kámen, v opačném případě vezme dva kameny. Pokud uhádne, získává černou barvu, jinak bílou. Tomuto způsobu losování se říká nigiri.
Umísťování kamenů
Hráči se střídají v umísťování kamenů na hrací plochu a řídí se těmito pravidly:
Hráč může kdykoliv vynechat svůj tah (většinou tak činí v případě, že již nemůže získat další body). Oznámí to soupeřovi vyřčením slova „pas“. Pokud vynechají oba hráči bezprostředně po sobě, hra je ukončena. Hra může být také ukončena, pokud se hráč vzdá.
Konec hry
Aby mohla být hra ukončena, musí se oba hráči shodnout na rozdělení území a na živých zajatcích. Živí zajatci jsou jednotky, které sice mají svobody, ale nemají reálnou šanci si je udržet, kdyby hra pokračovala. Tito zajatci jsou po skončení hry odstraněni a přičteni k ostatním zajatcům.
Území hráče jsou taková volná políčka, která jsou kolmo obklíčena jednotkami jen jednoho hráče a případně hranami hrací plochy. Do území se počítají jen volná políčka, nikoliv obkličující kameny.
Území, které je z části obklopeno jedním hráčem a z části druhým hráčem, není ani jednoho.
Pokud se hráči neshodnou na živých zajatcích (hráč se domnívá, že jednotka může přežít) či na území (hráč si myslí, že může ještě nějaké území získat nebo soupeřovi zmenšit), pak musí hra pokračovat až do naprostého vyjasnění.
Celkový počet bodů hráče je součet políček území (sem se počítají i políčka uvolněná po živých zajatcích) a počet získaných zajatých kamenů. Bílému hráči se ještě přičte případný bodový náskok komi.